Kafa Karışıklığı

 KAFA KARIŞTIRAN KAVRAMLAR VE KOÇLUKLA İLİŞKİSİ

Tanıtım ve duyuru çalışmalarında kullanılan ve profesyonel koçların ne iş yaptığı hakkında kafa karıştıran bazı ifadeler hakkında söylemek istediklerim var.

 

Terapi

 

Çok sıklıkla kullanılan ve bir uygulamanın sonuna takılan bu kelimenin anlamına  göz atalım.

 

Fransızca kökenli terapi kelimesinin Türkçe anlamı “tedavi” demek. Tedavi de ilaçlarla veya başka yönetmelerle bir hastalığı iyi etme, iyileştirme, sağaltma anlamına geliyor.

 

Peki koçluk mesleğinin bu  tanımla bir ilgisi var mı?

Tabii ki hayır.

 

Profesyonel koçluk, sonuna koçluk ifadesi eklenmiş diğer çalışma alanlarından epey farklı. Doğum koçluğu, nefes koçluğu, beslenme koçluğu, hatta NLP koçluğu veya öğrenci koçluğu vb. ifadelerini kullananların meslek standartları oluşturulmuş ve yeterlilik çerçevesi belirlenmiş profesyonel koçluk mesleğinin yöntem ve ilkeleriyle hareket etmemektedir. Çünkü bu çalışmalar sağaltımın yanısıra, insan zihnini yeniden formatlama veya bireyleri yönlendirme amacını taşıyor. 

 

 

Şifa

 

Arapça kökenli şifa kelimesi, “bedensel veya ruhsal bir hastalığın son bulması, hastalıktan kurtulma” anlamını taşıyor.

 

Profesyonel koçluğun standartları belirlenip Resmi Gazete’de yayınlanmasına, ulusal mesleki yeterliliğin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylanmasına rağmen koçluk yapan profesyonellerin bir kısmı bu ifadeleri tanıtım ve duyuru faaliyetlerinde rahatlıkla kullanabiliyor.

 

Grup koçluğu veya bireysel koçluk görünümü altında, kişileri şifalandırmak (!?) adına, kontrolsüz bilinçaltı kazıma ve kişiyi kendisiyle yüzleştirme uygulamaları yapan kişilerin de yaptığı şeyin profesyonel koçlukla herhangi bir ilgisi bulunmuyor.

 

Haa, belki varmış gibi görünmesinin sebebi, ucu açık sorular sormaları olabilir. Sorulan her ucu açık, düşündürücü soru illa koçlukta kullanılır diye bir durum da söz konusu değil. Çünkü koçluk, sadece soru sorma eyleminden oluşmuyor zira.

 

Koçlukta mesleki sorumluluk bilincinin yeterince gelişmeyişi, hukuki ve etik sınırların ihlal edilme eğiliminde olunması, kendi istedikleri işi yapabilmek adına herhangi bir yerden koçluk eğitimini alıp, sertifikayı duvara asarak, şifacılık veya her türlü terapi çalışmalarının yolunu açıyor ne yazık ki.

 

Profesyonel bakış açısı, sistematik düşünme becerisi ile gerçekleştirilen koçluk hizmeti, müşteriyi rahatsız edecek, yorgun düşürecek eylemlerden uzak durmayı gerektirir.

 

“Bu alanda çalışanlara engel olunmalı” demiyorum. Her hizmetin bir hedef kitlesi mutlaka var. Ancak yapılan işin adını doğru koymamak, aynı anda hem bilim insanı hem de medyumluk veya falcılık unvanını yan yana yazmak gibi geliyor bana.

 
Tıp, psikiyatri veya kilinik psikoloji eğitimi almamış kişilerin kendini "terapist" olarak tanıtması sanırım kolay değil. Zira diploma sorarlar insana. Diğer taraftan kartvizite "şifacı" yazılması da şu anda biraz cesaret işi sanırım. Ve ne yazık ki en kolayı ise, mesleğe giriş bariyerlerinin kolay aşılabilir olduğu bu zamanlarda koç olmak.


Çağlar Çabuk


18 Ağustos 2015